MENU

ARETÉ LEARNING TRUST
×
PROSPECTUS
×

» Curriculum » Extra-curricular

Extra-curricular

OUR EXTRA-CURRICULAR CLUBS ARE CURRENTLY SUSPENDED.

Our students benefit from an exceptional offer of extra-curricular activities, the roll call of clubs, societies, events and visits is extensive - safe to say, there is something for everyone, including many opportunities to take part in subject-related visits or voluntary work in the community.

We are also proud that our school and sixth form students can benefit from outstanding sporting opportunities offered by The Dave Clark Arena, our flood-lit 3G pitch.  Enjoy this great video HERE for a tour of the facility.

There is a packed programme of after-school activities and clubs, from the debating society to the radio society, as well as a wide choice of sports, dance, drama and music clubs. Our prospectus features a whole host of information about the many extra-curricular experiences available, so please take a look at pages 18,23 and 24 in our prospectus.

To find out more about the enrichment opportunities turn to pages 20 and 21.

Further details of the scheduled after-school activities are below.

Tuesday Wednesday
Symphony Orchestra
Mr Boyd
JG13
3.30-4.45pm
Jazz Band
MrMillman
JG13
3.30-4.45pm
(audition required)
Amateur Radio Society
Mr Thornton
JF02
3.35-4.30pm
Samba / Steel Pans / Percussion Ensemble
Mr Williamson
JG17
3.30-4.30pm
Dance - GCSE Rehearsals / Support
Mrs Fox & Mrs O'Malley
CF02
3.30-5.00pm
Richmond School Choir
JG13
3.30-4.45pm
Concert Band
Mr Boyd
JG17
3.30-4.45pm
School of Rock
Year 13 Student led
JG18
3.30-4.30pm
Guitar Ensemble
Mr Harris
JG18
3.30-4.45pm
Richmond Theatre Company Years 7-11
Mr Birdsall & Mr Henderson
SG17
3.35-4.30pm
Theory Course Year 7
Mrs Devlin
JG18
3.30-4.45pm
(See Mr Boyd)
Ready Steady Science - Years 7 & 8
Mr Randall & Mrs Snape
JS11
3.30-4.30pm
Wind / Sax Quintet (Week 1/2 Alternating)
Student led
JG17
3.30-4.45pm
Years 7 & 8 Girls Hockey
Miss Abbey
Astro Turf
Year 9 Boys Football
Mr Moohan
Fields / Astro Turf
KS3 Vocal Ensemble
Miss Jinks
JG17
3.30-4.45pm
Evolution Dance Company - School Musical Dancers
Mrs Fox, Mr Birdsall & Mrs O'Malley
CF01 & CF02
3.30-5.00pm
Years 9-13 Girls Netball
Mrs Southgate
Sports Hall
Lego Club
Mrs Collier & Mr Anderson
CT14
3.30-4.30pm
Years 7 & 8 Tennis Club
Jonathan Sadler - Bedale Tennis Club
Tennis Courts / Sports Hall
Years 7 & 8 Boys Hockey
Mr Potter
Astro Turf
Year 10 Boys Football
Mr Swanwick
Fields / Astro Turf
Years 7 & 8 Girls Netball
Mrs Carruthers
Sports Hall
Girls Football
Miss Harrower
Fields / 3G
A-Level Physics Revision
Mrs Harrison
JF02
3.30-4.30pm
Amateur Radio Society
Mr Thornton
JF02
3.35-4.30pm
Years 7-9 Girls Rugby
Miss Harrower
Fields / 3G
Years 9-13 Girls Hockey
Miss Abbey
Astro Turf
Years 7 & 8 Boys Football
Mr Westgate & Mr Beresford
Fields / Astro Turf
DT & Engineering Support Session - Year 11
Mr Wilson
DG03 / DF02
3.30-4.45pm
Richmond School Harriers Running Club
Ms Johnson
School Site / Off-site
Years 7, 8 & 9 Boys Rugby
JMO / MSW / RFU
Fields / 3G
Gymnastics Club
Mrs Walker
Activity Hall
Invitation Only
Tabletop War Games Club
Mr Wilson
DG03 / DF02
3.30-4.45pm
Years 9-11 Handball
Mr Moore
Sports Hall
Years 11-13 Boys Football
Mr Westgate
Fields
Sixth Form Theatre Company
Mr Birdsall & Mr Henderson
SG17
3.30-5.00pm
Evolution Dance Company - Rock Challenge Dancers
Mrs Fox, Mrs O'Malley & Mr Birdsall
CF01 & CF02
3.30-5.00pm
Scroll to Top